Nyheter
Nyhetsbrev 2012
Nyhetsbrev 2013
Kalendarium
Nyhetsarkiv

SÖK MEDARBETARE

    SÖK MEDARBETARE/
    WEBBPLATS

    Skicka sida

    2012-06-04

    Wistrand växer vidare i Point Hyllie

    Malmös nya stadsdel Point Hyllie växer vidare och snart står Etapp 2 färdigt. Wistrand är den första advokatbyrån som väljer att flytta sitt kontor till det expansiva området.

     

    - Dels handlar det om att vi får lokaler som är bättre anpassade för vår verksamhet. Men framför allt innebär flytten att vi får ett mycket lättillgängligt kontor för våra klienter med extremt goda kommunikationer och att vi tar ett steg närmare en internationell affärsmiljö. Det blir betydligt enklare och smidigare att snabbt och effektivt röra sig i hela Öresundsregionen, säger Lennart Olsson, delägare på Wistrand.

     

    Hyllie har en stark internationell prägel och kommer att bli en viktig knutpunkt för pendlare till och från övriga Europa. Den nya tågstationen kommer att trafikeras av cirka 400 tåg per dygn med avgångar var sjätte minut. Kastrup, som ligger 15 minuter bort, är den flygplats med flest utresedestinationer i hela Norden.

     

    - Tillväxtprognosen för företagande i Malmö är positiv just nu och vi ser att fler och fler internationella bolag intresserar sig för regionen. Hyllie har givetvis spelat en viktig roll i detta. Nu påbörjas också byggandet av bostäder i den nya stadsdelen, vilket kommer att underlätta expansionen ytterligare. Bara köpcentrat Emporia kommer att sysselsätta närmare 3 000 personer, säger Pehr Andersson, näringslivsdirektör på Malmö Stad.

     

    Den 15 juni går flyttlasset för Wistrands jurister. Byrån är den första advokatbyrån som flyttar till Hyllie.

     

    - I Malmö har många byråer valt att flytta till Västra Hamnen, men vi tyckte att det kändes spännande att istället prioritera tillgängligheten och närheten  till kontinenten och våra danska kollegor, säger Lennart Olsson.

     

    Och byrån siktar högt.

     

    - Vår ambition är att fördubbla antalet jurister inom tre år, säger Lennart Olsson.


    För mer information:
    Lennart Olsson, delägare, Wistrand Advokatbyrå
    E-post: lennart.olsson@wistrand.se
    Tel: +46 40 669 71 18
    Mobil: +46 70 58 57 699

    NYHETSBREV

    Få det senaste från Wistrand direkt i inboxen.

    NYHETSARKIV

    30 Nov 2009
    TRANSAKTION
    27 Nov 2009
    Wistrand sponsrar Återvinningsgalan
    19 Nov 2009
    Wistrand framgångsrik inom M&A och Banki...
    12 Nov 2009
    Wistrand vinner upphandling
    05 Nov 2009
    Gustav Lindkvist kommenterar dubbelbestr...
    02 Nov 2009
    Wistrand talar på Nätanslutningskonferen...
    13 Oct 2009
    Ny grafisk profil
    13 Oct 2009
    Wistrand i Merger Market
    08 Oct 2009
    Seminarium: ÅF och Wistrand
    19 Aug 2009
    TRANSAKTION
    01 Jul 2009
    Wistrand talar om Klimatkonventionen på ...
    01 Jul 2009
    TRANSAKTION